STRONA GŁÓWNA O MNIE GABINET PSYCHOTERAPII GABINET MUZYKOTERAPII AKTUALNOŚCI KONTAKT 09/17/2019
Nawigacja
MOJE PUBLIKACJE
ARTYKUŁY
Udział w konferencjach
Seminarium
FORUM
Linki
GALERIA
Kategorie Newsów
Download
Kontakt
Szukaj
INFORMACJE

DOSTĘPNE PO ZALOGOWANIU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ostatnie Artykuły
SŁOWNICZEK PSYCHOANA...
PROJEKT USTAWY O ZAW...
SŁUCH MUZYCZNY A SŁ...
MUZYKOTERAPIA W PRZE...
MUZYKOTERAPIA W PRZE...
Na Forum
Najnowsze Tematy
удобрения Đ...
куп...
бор...
куп...
удо...
Najciekawsze Tematy
WARSZTATY Z MUZYK... [1]
удобрениŃ... [0]
ку... [0]
бо... [0]
ку... [0]
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 89
Nieaktywowany Użytkownik: 1151
Najnowszy Użytkownik: acuyozef
.
Site Meter
PROJEKT USTAWY O ZAWODZIE MUZYKOTERAPEUTY
 Trwają intensywne prace nad „Projektem ustawy o zawodzie muzykoterapeuty”. Podobnie jak w przypadku zawodu psychoterapeuty, tytuł muzykoterapeuty nie jest prawnie chroniony, a gabinet muzykoterapii, tak jak psychoterapii, może praktycznie otworzyć każdy, także i hochsztapler. Wydawałoby się oczywistym, iż do wykonywania pracy muzykoterapeuty mają prawo wyłącznie osoby, dysponujące odpowiednimi dyplomami, bądź certyfikatami, dokumentującymi rzetelne i merytoryczne przygotowanie do leczenia, bądź edukacji. Jak pokazuje życie, tak często jednak nie jest; niektórzy sami tworzą nowe „prawa”, zwykle na własny użytek. Do nierzadkich sytuacji należą takie, gdy za muzykoterapeutę podają się wróżbici, różdżkarze, bioenergoterapeuci, ale też pedagodzy, nauczyciele (najczęściej muzyki), czy psychologowie, którzy nigdy nie odbyli odrębnych studiów z zakresu muzykoterapii. O tego rodzaju nieprawidłowościach, wspominałam m.in. w artykule „Muzykoterapia w przedszkolu. Cz. 2 ”. Na podobny temat, szeroka dyskusja toczyła się na IV Forum Muzykoterapeutów we Wrocławiu w marcu 2007 roku. Ślady tej debaty można odnaleźć na stronie Terapia przez Sztukę ; szczególnie polecam referat dr. Stachyry , wygłoszony na wrocławskiej konferencji. Niniejsza problematyka obecna będzie także w trakcie październikowego VI Międzynarodowego Forum MuzykoterapeutówZawód muzykoterapeuty w świetle projektu ustawy". Ze szczegółami można zapoznać się na stronie Stowarzyszenia Muzykoterapeutów Polskich .

Konieczność prawnego usankcjonowania zawodu muzykoterapeuty wynika m.in. z rosnącego odsetka bezrobotnych wśród muzykoterapeutów. Duży ich procent nie może znaleźć pracy z prostego powodu - ich stanowiska zajmują osoby z zupełnie innymi kwalifikacjami, niż wskazywałby na to wykonywany przez nich zawód; chodzi tu o absolwentów wychowania muzycznego, rytmiki (i nie tylko), psychologów, fizjoterapeutów czy terapeutów zajęciowych, którzy bez wymaganych uprawnień prowadzą terapię muzyczną. Gdy dyplomowany muzykoterapeuta ubiega się o zatrudnienie, najczęściej spotyka się z następującym komentarzem ze strony pracodawcy: „Przykro mi, ale my już tu mamy zatrudnionego muzykoterapeutę”; choć nie jest to przecież zgodne z prawdą. Te i podobne patologiczne sytuacje nie zawsze wynikają ze złej woli dyrekcji (umożliwienie dodatkowego zarobku osobie znajomej), lecz raczej z nieświadomości tego, czym rzeczywiście jest terapia muzyką i kto może się nią zajmować. Jej fantazje na temat leczenia muzyką, zwykle są bardzo ubogie i ograniczające się do mocno zredukowanych wyobrażeń na temat istoty terapii dźwiękiem. Muzykoterapię postrzega jako muzyczny dodatek, który uprzyjemnia, bądź uatrakcyjnia zasadnicze zabiegi lecznicze. Nie jest to zatem nic poważnego, lecz raczej zabawa, rozrywka, bądź relaks, których może dostarczyć praktycznie każda osoba. Gdy jakimś cudem, funkcję nieprofesjonalnego terapeuty (nauczyciela muzyki, pedagoga, psychologa) przejmuje jednak dyplomowany muzykoterapeuta, ten spotyka się z jeszcze inną, zaskakującą, ale jakże irytującą reakcją; tym razem ze strony samych pacjentów: „Przecież muzykoterapia na czym innym polega. My robiliśmy z panem/panią X zupełnie coś innego!”. Jak życie pokazuje, najczęściej była to relaksacja, bądź zabawy przy muzyce, które jeszcze bardziej infantylizowały pacjenta i podtrzymywały go w stanie regresji, czy zależności od personelu medycznego (np. lekarza psychiatry). Do innych patologicznych przypadków, należy zaliczyć takie, gdy na uczelniach, bądź w innych ośrodkach edukacyjnych, przedmioty z „muzykoterapii” prowadzą osoby po „muzyce”, psychologii, czy logopedii, podczas gdy wykładowcy z odpowiednim dyplomem, zostają pozbawieni takiej możliwości. Nietrudno się wówczas domyśleć, że o wyborze wykładowcy decydują nie merytoryczne względy, czyli przekazanie studentom rzetelnej wiedzy, lecz wyłącznie względy finansowe.

Opisane przykłady łamania norm zawodowych (gdy muzykoterapią zajmują się osoby niekompetentne) stanowią istotne źródło zafałszowanego, zwykle sprymitywizowanego obrazu współczesnej muzykoterapii w Polsce, ale i wysokiego odsetka bezrobotnych muzykoterapeutów. Któż bowiem będzie chciał korzystać z usług muzykoterapeuty, skoro poprzedni „terapeuta” nie pomógł, a nawet zaszkodził? Istnieje zatem nagląca potrzeba powstrzymania tych niekorzystnych, a nawet niebezpiecznych (dla pacjenta) zjawisk, czemu służyć mają intensywne prace Krajowej Rady Muzykoterapii (działającej przy Stowarzyszeniu Muzykoterapeutów Polskich) nad „Projektem ustawy o zawodzie muzykoterapeuty”. Wszyscy muzykoterapeuci w Polsce liczą, że w niedługim czasie zostanie ona wcielona w życie.

Poniżej przedstawiam fragmenty projektu, które z uwagi na problematykę artykułu, wydają się najistotniejsze.


ROZDZIAŁ 1
PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

 1. Ustawa określa zasady i warunki wykonywania zawodu muzykoterapeuty i uzyskiwania tytuły specjalisty zawodowego w tym zakresie, zwanego dalej „muzykoterapeutą”.
 2. Muzykoterapeuta wykonuje swój zawód samodzielnie.
 3. Prawo wykonywania zawodu muzykoterapeuty posiada osoba spełniająca wymagania określone w niniejszej ustawie, w tym m.in. wpisana jest do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu muzykoterapeuty, o którym mowa jest w § 60, pkt. 1- 3.

(…)

§ 3

Nadzór nad wykonywaniem niniejszej ustawy sprawuje minister właściwy do spraw pracy (np. Minister Pracy i Polityki Społecznej).


ROZDZIAŁ 3
WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE NIEZBĘDNE DO WYKONYWANIA ZAWODU MUZYKOTERAPEUTY


§ 21

Warunkiem wykonywania zawodu muzykoterapeuty jest ukończenie studiów wyższych przynajmniej na jednym z następujących poziomów kształcenia (w ramach Prawa o szkolnictwie wyższym):

 1. Studiów licencjackich (I stopnia) na kierunku lub specjalności muzykoterapia, obejmujących w programie nauczania kształcenie w zakresie muzykoterapii, zgodnie z wymaganiami programowymi i standardami kształcenia (określonymi w odrębnych przepisach) i uzyskanie tytułu zawodowego licencjata muzykoterapii;
 2. Studiów magisterskich (II stopnia) na kierunku lub specjalności muzykoterapia, obejmujących w programie nauczania kształcenie w zakresie muzykoterapii, zgodnie z wymaganiami programowymi i standardami kształcenia (określonymi w odrębnych przepisach) i uzyskanie tytułu magistra sztuki w zakresie muzykoterapii lub tytuł magistra muzykoterapii;
 3. Studiów doktoranckich (III stopnia) na kierunku lub specjalności muzykoterapia, obejmujących w programie nauczania kształcenie w zakresie muzykoterapii, zgodnie z wymaganiami programowymi i standardami kształcenia (określonymi w odrębnych przepisach) i uzyskanie tytułu doktora sztuki w zakresie muzykoterapii lub tytułu doktora muzykoterapii;
 4. Studiów podyplomowych na kierunku lub specjalności muzykoterapia, obejmujących w programie nauczania kształcenie w zakresie muzykoterapii, zgodnie z wymaganiami programowymi i standardami kształcenia (określonymi w odrębnych przepisach) i uzyskanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych muzykoterapii.

§ 22

Zawód muzykoterapeuty mogą także wykonywać osoby będące uznanymi pionierami w dziedzinie muzykoterapii, czynnie tworzące tę dziedzinę i posiadające dla niej istotne zasługi, tj. osoby mające bogate doświadczenie kliniczne, naukowe i organizacyjne (w tworzeniu podstaw naukowych muzykoterapii, struktur studiów muzykoterapii, organizacji procesu kształcenia kadr muzykoterapeutów itp.).

§ 23

Zadania zawodowe muzykoterapeuty może wykonywać również osoba nieposiadająca uprawnień do wykonywania zawodu muzykoterapeuty jedynie w przypadku, gdy wykonuje je pod bezpośrednim nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania zawodu muzykoterapeuty i czyni to tylko i jedyni w ramach uzyskiwania kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu muzykoterapeuty.

(…)

Reasumując, należy stwierdzić iż:

§ 23

Do wykonywania zawodu muzykoterapeuty jest uprawniona osoba, która spełnia m.in. następujące warunki:

 1. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
 2. Posiada dyplom, świadectwo lub certyfikat muzykoterapeuty, zwany dalej „dyplomem muzykoterapeuty”, potwierdzający spełnianie wymagań kwalifikacyjnych, uzyskanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub na terenie innego kraju, równoważny z dyplomem lub świadectwem muzykoterapeuty uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej (pkt. 4);
 3. Została wpisana do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu muzykoterapeuty, o którym mowa jest w § 60, pkt. 1-3 (pkt. 6)
Na szczególną uwagę zasługują również paragrafy od 71 – 73 z Rozdziału 7 oraz § 78 z Rozdziału 8:

ROZDZIAŁ 7
REJESTR OSÓB UPRAWNIONYCH DO WYKONYWANIA ZAWODU MUZYKOTERAPEUTY

§ 71

Muzykoterapeuta uprawniony do wykonywania zawodu muzykoterapeuty, przed rozpoczęciem wykonywania zadań zawodowych, jest zobowiązany przedłożyć podmiotowi zatrudniającemu, albo organowi prowadzącemu ewidencję działalności gospodarczej zaświadczenie, o którym mowa jest w § 68.

§ 72

Podmiot zatrudniający, przed zatrudnieniem muzykoterapeuty, jest zobowiązany do żądania przedłożenia zaświadczenia, o którym mowa jest w § 68.

§ 73

Organ prowadzący ewidencję działalności gospodarczej ma prawo i obowiązek żądać od muzykoterapeuty przedłożenia zaświadczenia, o którym mowa jest w § 68.

I chyba jeden z najbardziej istotnych przepisów:

ROZDZIAŁ 8
PRZEPISY KARNE

§ 78
 1. Kto bez uprawnień, posługując się tytułem zawodowym muzykoterapeuty, o którym mowa w § 1, wykonuje zawód muzykoterapeuty podlega karze grzywny.
 2. Karze grzywny podlega ten, kto zatrudnia na stanowisku muzykoterapeuty osobę, która nie posiada uprawnień do wykonywania zawodu muzykoterapeuty.
 3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w pkt. 1 i 2, toczy się według przepisów zawartych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
 4. Postępowanie w sprawach, o których mowa w pkt. 1 – 3, toczy się przed Komisją odpowiedzialności zawodowej.
Źródło: Projekt ustawy o zawodzie muzykoterapeuty, Stowarzyszenie Muzykoterapeutów Polskich. Zarząd Główny. Wrocław 2011

Inne przepisy projektu ustawy, zostaną zaprezentowane w oddzielnej publikacji.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Ostatnie aktywne Tematy
Wątek Odpowiedzi Ostatni Post
удобрения для Ń... 0 agrohimbim 17-09-2019 14:15
купи... 0 agrohimbim 04-05-2018 16:01
боре... 0 agrohimbim 24-04-2018 06:16
купи... 0 agrohimbim 13-04-2018 05:16
удоб... 0 agrohimbim 12-04-2018 06:07
прот... 0 agrohimbim 11-04-2018 07:28
герб... 0 agrohimbim 01-04-2018 06:12
стим... 0 agrohimbim 30-03-2018 18:57
прим... 0 agrohimbim 27-03-2018 10:19
агро... 0 agrohimbim 26-03-2018 12:09
прот... 0 agrohimbim 18-03-2018 22:53
герб... 0 agrohimbim 12-03-2018 01:41
удоб... 0 agrohimbim 11-03-2018 04:56
диам... 0 agrohimbim 10-03-2018 06:26
купи... 0 agrohimbim 02-03-2018 01:34
крис... 0 agrohimbim 01-03-2018 01:31
прим... 0 agrohimbim 11-02-2018 22:57
виал... 0 agrohimbim 09-01-2018 23:44
прот... 0 agrohimbim 12-11-2017 19:48
купи... 0 agrohimbim 09-11-2017 11:12
. . .
Polecam
CENTRUM PSYCHOLOGII WSPÓŁCZESNEJ W KIELCACH
Link
Muzykoterapia
GABINET MUZYKOTERAPII W KIELCACH
Link
WARSZTATY
AKTUALNOŚCI!
MUZYCZNE
WARSZTATY KREATYWNOŚCI
I
WSPIERANIA ROZWOJU OSOBISTEGO
Link
WARTO ZAJRZEĆ
Zegar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie